překlady • jazykové kurzy • tlumočení • expedice

FAQ


Nejčastěji kladené dotazy ohledně Íránu.

Vypracoval: Mgr. Vladimír Váchal

Aktualizace: (08/2017)

Následující rady jsem pro Vás sepsal na základě častých dotazů, které mi pravidelně chodí od mnohých z Vás, kteří plánujete cestu do Íránu. Jejich účelem má být usnadnění vaší cesty, avšak přesto doporučuji zvážit variantu účasti na jedné z mých expedic, neboť ta Vám dá možnost prožít zajímavou dovolenou plnou nevšedních zážitků v kolektivu lidí, naladěných na stejnou vlnu.

Budete mít možnost se s Íránem seznámit pohodlněji a pokud byste snad měli zájem, můžete po skončení expedice v Íránu zůstat déle a cestovat na vlastní pěst do dalších oblastí této úchvatné země. Hlavní výhodou mnou vedených expedic, je má znalost perského jazyka a místní kultury, která Vám umožní dostat se blíže k srdci Íránců a ukáže Vám celou zemi z ještě zajímavějšího pohledu. Ve výsledku Vám mé expedice ušetří peníze a dokážete se poté lépe po Íránu pohybovat sami + uvidíte místa, která byste sami hledali jen velmi těžko.

Pokud se o Íránu chcete dozvědět více, doporučuji navštívit jednu z mých přednášek o této zemi. Program přednášek naleznete na úvodní stránce v její spodní části či na mém Facebooku.

Nabídku mých expedic naleznete ZDE.

 

Neplaťte za referenční číslo, registrujte se oficiálně a zadarmo!

Zde:  E-Visa

 • Je Írán bezpečná země pro cestování?

Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že Írán je velmi bezpečná a pohodová země. Není důvod se obávat žádného nebezpečí. Dokonce i drobné krádeže jsou výjimkou. Pokud by se mělo v Íránu označit něco za nebezpečné, byl by to nejspíš řidičský um místních motoristů, kteří jsou kombinací králů a pirátů silnic. 

 • Jaký způsob dopravy je nejvhodnější?

Do Íránu se nejlépe dostanete letecky (Turkish airlines, Pegasus airlines, Aeroflot, Ukraine airlines...), odlet bývá z Prahy, Mnichova anebo Vídně. Do Íránu se můžete dostat i autobusovou dopravou s přestupem v Istanbulu či vlastním autem. Lodní doprava je předražená a nedoporučuje se, nicméně existuje spojení z Dubaje do Bandar Abbásu. (přibližně jednou týdně)

 • Co je zakázané do Íránu vozit?

Už od dob Islámské revoluce je zakázáno dovážet do Íránu vepřové maso, alkoholické nápoje, návykové látky a drogy (včetně marihuany), pornografické materiály a jakékoliv články, fotografie či videa napadající islám či zesměšňující místní režim. Erotické fotografie či videa v mobilním telefonu nebývají problém, neboť se mobilní telefony nekontrolují. Pesto doporučuji dané materiály vymazat a po návratu je opět nahrát.

 • Je možné získat vízum na letišti?

Podle oficiální zprávy ze strany Íránu je možné získat vízum na letišti po předchozím zajištění referenčního čísla (online) přes íránskou cestovní agenturu, kterou najdete na Googlu (Iranian visa travel agency). Popřípadě nově zažádat přímo na oficiálních vízových stránkách Íránu, a to bez poplatku za referenční číslo: (http://evisa.mfa.ir/en/)

Na základě mých zkušeností z expedic po Íránu, je nejednoduší způsob získat víza bez referenčního čísla na dobu 30 dnů na přepážce Teheránského letiště (IKA) po vyplnění krátkého formuláře v angličtině a zaplacení částky 75 euro v hotovosti (nepoškozené euro bankovky). Pasové fotografie v tomto případě nepotřebujete, vždy je však lepší mít nějaké u sebe, ať už cestujete kamkoliv (u žen není na fotografii nutný šátek).

Při žádosti o vízum po příletu, je nutné prokázat uzavření cestovního pojištění na celou dobu pobytu v Íránu. Doporučuji předložit dokument o cestovním pojištění, na kterém je přímo napsáno, že zahrnuje Islámskou republiku Írán, jinak se může stát, že budete vyzvání k připojištění íránskou pojišťovnou, přímo na letišti, a to za 15 euro.

Aktuální info: Naposledy v květnu 2018 bylo zapotřebí nechat si razítkem ověřit papír o cestovním pojištění hned po příletu. Nejedná se o nic složitého, jen se tím rychle potvrdí, že Írán Vaše cestovní pojištění akceptuje a můžete ihned žádat o vízum po příletu u okýnka opodál. Írán při vydání víza neakceptuje cestovní pojištění na platebních kartách, pokud k němu nemáte žádné jiné dokumenty, než samotnou platební kartu.

Upozornění: Pas se kterým žádáte o vízum do Íránu, nesmí obsahovat záznam o návštěvě státu Izrael. V poslední době se doporučuje nežádat o vízum s pasem, který by obsahoval záznam i o návštěvě Saúdskoarabského království.

 • Je možné vyřídit vízum na ambasádě v Praze?

Ano, na ambasádě Islámské republiky Írán v Praze je možné vízum pro cestu do Íránu vyřídit osobně. Proces je to však finančně nákladnější a časově zbytečně zdlouhavý. Proto doporučuji vyřídit vízum při příletu na letiště do Teheránu. Vízum do Íránu je možné vyřídit i na ostatních zastupitelských úřadech Íránu v zahraničí. Podmínky se často mění, proto doporučuji před návštěvou ambasády, telefonicky ověřit, co je třeba k žádosti o vízum předložit.

Aktuální info: Proces vydávání turistických víz do Íránu na ambasádě v Praze se opět změnil. Aktuální info ke květnu 2018. Nyní máte možnost vízum získat během 7-14 dnů při zaplacení 50 euro v hotovosti, vyplnění formuláře přímo na ambasádě, doložení cestovního pojištění na dobu pobytu v Íránu a poskytnutí dvou fotografií pasového formátu. Povětšinou jste požádání o předložení rezervace letenky, zakoupené letenky anebo vysvětlení způsobu, jakým se do Íránu hodláte dopravit. Občas je také požadován výpis z účtu, což lze snadno nahradit vytisknutím stránky zůstatků ve vašem internetovém bankovnictví. Pro jistotu si sebou přineste i jednu barevnou kopii přední stránky Vašeho pasu. Pas s kterým žádáte o vízum a následně cestujete do Íránu musí být biometrický (veškeré pasy vydané od září roku 2006), tedy mít plastovou kartičku s černobílou fotografií.

 • Je problém prodloužit platnost víz v Íránu?

V každém městě probíhá prodloužení víza jinak. Nejlépe se z vlastních zkušeností prodlužuje vízum v Yazdu. V místě ubytování se zeptáte na umístění cizinecké policie a přinesete si 4 pasové fotografie, které si za mnohem menší poplatek můžete nechat udělat přímo v Íránu. (zkušenost z roku 2015). Nemusíte čekat fronty, naopak se snažte co nejrychleji dostat k přepážce. Budete vyzváni k zaplacení poplatku u místní banky, která se jistě nachází v blízko. Veškeré informace dostanete přímo na místě. Nezapomeňte se usmívat, to vždy pomůže! :)

 • Jakou měnu si do Íránu dovézt?

Obecně doporučuji eura. Dolary jsou také variantou, avšak v poslední době Írán přechází z dolarů na eura v rámci svých zahraničních plateb i bankovních účtů. Navíc eurové bankovky jsou přehlednější. Důležité je, aby bankovky nebyly nijak viditelně poškozené.

 • Kolik peněz si mám do Íránu vzít?

To záleží na způsobu, jakým cestujete. Pro případné dotazy mi volejte na číslo: +420 604 614 550. Každý den od 10:00 do 01:00

 • Fungují v Íránu bankomaty pro výběr z českých bank?

V minulosti nebylo možné vybírat z íránských bankomatů na karty, které byly vydány mimo Írán. Změna a propojení bankovních systémů se stále očekává.

Aktuální info: Výběr stále není možný. (květen 2018)

 • Je na letišti směnárna?

Ano, na letišti (IKA) v Teheránu je několik směnáren. Z vlastních zkušeností, má nejvýhodnější kurz směnárna v prvním patře v hale určené k odletům z Íránu. Doporučuji vyměnit pouze hotovost na první dva dny, poté můžete ještě výhodněji směnit ve směnárnách v jednotlivých městech). Směnárny v přízemí (bankovní přepážky v příletové hale) mají velice nevýhodný kurz a doporučuji zde nesměňovat.

Aktuální info: Nově směnárna na letišti mění jen 50 euro na osobu, zbytek peněz doporučuji vyměnit na náměstí Ferdowsí v Teheránu. (květen 2018).

 • Co jsou to tůmany?

Tůmany jsou jakousi neoficiální lidovou cenou, která se vyznačuje tím, že při uvedení ceny v tůmanech se od klasické ceny v rijálech odebírá poslední nula. V praxi to funguje tak, že většina cen má u sebe napsáno (T/ ت- tůman anebo R /ر - rijály) latinkou nebo v perštině podle toho, jak má být cena chápána. Povětšinou se však ceny uvádí v tůmanech, tedy bez jedné nuly.

Příklad: Cena 10 000 tůmanů – zaplatíte 100 000 rijálů. Všechny bankovky jsou pouze v rijálech. Oficiálně tak velmi rozšířené psaní cen v tůmanech, je vždy placeno v jediné měně a to rijálech. Ceny se ústně povětšinou udávají v tůmanech. Pozor na 100 000 a 10 000 riálovou banovku, mají podobnou barvu a často se pletou. Nemusíte se však bát, že Vás někdo bude chtít záměrně okrást, takovýto nešvar se v Íránu snad ani nevyskytuje, alespoň mně se to nikdy nestalo.

 • Je možné na letišti přespat?

Ano, na letišti existuje drahý hotel (Novotel) anebo můžete složit hlavu v letištní mešitě. Ta převážně funguje jako noclehárna, avšak počítejte s tím, že budete spolu se skupinkou Íránců, pravidelně vyháněni úklidovou četou letiště. Jelikož se letiště nachází mimo město, je možné využít bezplatných autobusů po výstupu z letištní haly (po levé straně) a nechat se odvézt na vzdálené parkoviště. Nedaleko od ně je možné postavit si na hlíně stan.

Aktuální info: Nově je mezi parkovištěm a letištěm postaven velký most, který je rovněž napojen na stanici metra z níž vyjíždějí soupravy do centra Teheránu a můžete po něm přejít na velké parkoviště, kde lze postavit stan. (květen 2018).

 • Je možné na letišti koupit letenky na vnitrostátní lety po Íránu?

Ano, je zde přepážka a personál povětšinou mluví základní angličtinou. Přepážka se nachází na odletech v prvním patře.

 • Je na letišti úschovna zavazadel?

Ano, nachází se v přízemí v příletové hale. Hledejte ikonku kufru. Ceny se mění.

 • Jak se z letiště dostat do centra?

V současné době je stále nejpoužívanější metodou taxi. To stojí kolem 700 000 íránských rijálů (cena do jižního Teheránu – jižní autobusový terminál, hlavní vlakové nádraží či stanice metra Imám Chomejní). Pokud přiletíte sami či ve dvou, není na škodu spojit se s cizími cestovateli, kteří po letišti bloudí a společně sdílet taxík do centra. Pokud umíte persky anebo máte výborné dorozumívací schopnosti, můžete zkusit připojit se k Íráncům a požádat je o jedno volné místo v autě, pokud míří do centra Teheránu. Íránci jsou velice ochotní a pohostinní.

Aktuální info: Nově byl spuštěn provoz metra z teheránského mezinárodního letiště (IKA) do centra Teheránu. Tento spoj jezdí v pravidelných intervalech cca 50 minut nepřetržitě po celý den. (výjimečně se může stát, že metro nepojede. V blízkosti stále probíhají úpravy okolí stanice). Metro v posledním roce otevřelo nové linky a rovněž i spojení na letiště Mehrabád, které se nachází nedaleko náměstí Ázádí a slouží vnitrostátním letům.)

 • Jak se do Íránu obléct jako žena?

Tohle je složitá otázka, nicméně se nemusíte strachovat. Doporučuji projet Google obrázky a napsat hesla jako: Teherán girl Fashion, iranian woman a podobná slova, podle kterých můžete okoukat způsob oblékání místních žen. Všeobecně platí pravidlo, že by měla být hlava zakryta šátkem a zbytek oblečení by měl být neprůsvitný a volný. Pokud halenka či triko má výstřih, je dobré ho zakrývat koncem šátku, který máte na hlavě. Rukávy by měly sahat alespoň za loket a horní díl oblečený by měl zakrývat větší část zadku. Kalhoty jsou vhodnější než sukně, obojí však musí být ke kotníkům, nejlépe lehce přes ně. Sandály či jiné otevřené boty nejsou problém.

V období oslav svátku Ašůra není vhodné nosit červené oblečení, naopak černé oblečení je téměř všudypřítomné. Dále se pak nedoporučuje nosit oblečení (po celý rok) s vzory tulipánů, neboť se jedná o symbol mučednictví.

 •  Jak se do Íránu obléct jako muž?

Jedinou podmínkou je, že nesmíte nosit tílka, trika bez rukávů a krátké kalhoty, šortky či trenýrky. Kalhoty musí sahat až ke kotníkům. Pokrývka hlavy není zapotřebí a všeobecně je oblečení u mužů daleko benevolentnější než u žen.

V období oslav svátku Ašůra není vhodné nosit červené oblečení, naopak černé oblečení je téměř všudypřítomné. Dále se pak nedoporučuje nosit oblečení (po celý rok) s vzory tulipánů, neboť se jedná o symbol mučednictví.

 • Mají ženy v Íránu povinnost nosit šátek?

Ano, ležérnost je tolerována. Nemusí zakrývat přední vlasy nad čelem a neměl by být průsvitný. I na pasovou fotografii je vhodné mít fotku v šátku, není to však povinností. Místo šátku můžete použít jakýkoliv dostatečně velký kus látky.

Aktuální info: V poslední době v Íránu stále častěji potkávám ženy, jenž si uvazují jakýsi africký turban z dlouhých šál, což může být zajímavou alternativou k povinnému zakrytí vlasů. (10/2017).

 • Jsou noční autobusové spoje v Íránu bezpečné a pohodlné?

Ano, v Íránu jezdí tzv. VIP autobusy, které mají lůžkovou úpravu (sedačky se dají položit, jsou velké a pohodlné) Cena je většinou dvojnásobná od klasické ceny sedačkového autobusu. Tyto autobusy jsou vhodné zejména na noční přejezdy mezi velkými městy. Jízdenky je vhodné kupovat na autobusovém terminálu, a to nejlépe den předem. V den odjezdu však většinou bývají stále dostupné. Dostavte se minimálně 15 minut před plánovaným odjezdem. Autobusu jezdí pravidelně a často. Nejvhodnější časy odjezdu jsou kolem 22:00, 23:00 či 23:30  – v čase těchto odjezdů autobusu většinou dělá zastávku na půlnoční občerstvení a toaletu. (Nikdy na to nespoléhejte).

Na spojích odjíždějících v časech 00:00 01:00 nepočítejte se zastávkou a raději si zajděte na toaletu předem. Íránské autobusy nejsou vybaveny záchody. Většina autobusových spojů má v ceně jízdného drobné občerstvení v podobě papírové krabičky: (sušenky, džus, sladká buchta,...). Autobusy bývají povětšinou vybaveny pitnou vodou v prostřední části u schodů, avšak nemají toalety. Na urgentní žádost je řidič většinou ochoten zastavit, ale snažte se této variante vyvarovat. Velké zavazadla se ukládají v přepravním prostoru autobusu. Povětšinou bývají štítkována a Vám bude svěřeno číslo Vašeho zavazadla. Nikdy jsem nezaznamenal problém ve formě krádeže či poničení zavazadla. Policejní a vojenské kontroly jsou stále méně a méně časté. V případě kontroly postupujte podle pokynů policie a odpočívejte, není důvod se obávat, jedná se povětšinou o kontroly zaměřené na pašeráky drog. AKTUALIZACE: Na trase Bandar Abbas - Kermán, mi byl ze zavazadla ukraden nůž, kalhotky, šampón a snězena polovina bonboniéry. Do dnešního dne nevyřešená záhada. (10/2017)

 • Je Írán vhodný pro vegany a vegetariány?

Vegani i vegetariáni budou mít s íránskou kuchyní trochu problém. Většina jídel obsahuje různé varianty masa. Povětšinou tak budete muset vyjít s chlebem, saláty, vajíčky a vybranými druhy vegetariánských jídel, které se v nabídkách jídelen a restaurací vyskytují zřídka, povětšinou se takováto jídla dělají za použití lilku. Nakoupit si však zeleninu, ovoce a jiné potraviny na tržišti či bazaru, však není vůbec problém.

 • Seženu v Íránu kromě čaje i kávu?

Írán je zemí, kde na každém rohu můžete koupit kelímek s černým čajem a dostanete k němu i pár kostek cukru. Horká voda je k dostání prakticky kdekoliv. Klasická káva se v Íránu začíná objevovat v posledních letech, stejně tak jako malé studentské hipster kavárny. V trafikách či na autobusových terminálech a vlakových nádraží bývá dostupný jak čaj, tak pytlíčky s práškovou kávou 3+1.

 • Potřebuji do Íránu očkování?

Oficiálně do Íránu nepotřebujete očkování. Je vyžadováno pouze za předpokladu, že přijíždíte z Afriky, Latinské Ameriky či zemí, kde hrozí riziko nakažení Žlutou zimnicí, popř. jinou aktuálně nebezpečnou nemocí (viz. Média). Pro přesnější informace se obraťte na centrum tropické medicíny ve vašem okolí. Do Íránu tak z České republiky můžete letět bez očkování.

 • Jsou v Íránu tropické nemoci?

Z vlastních zkušeností považuji Írán za velmi čistou a bezpečnou zemi, kde nehrozí riziková nákaza žádnou tropickou nemocí. Oficiální informace Vám však podá centrum tropické medicíny ve vašem okolí.

 • Jsou v Íránu oblasti, kterým bych se měl/a vyhnout?

Z vlastních zkušeností neznám oblast, která by bylo vhodné se vyhnout. Okrajové oblasti u Iráckých a Afghánských hranic jsou známější častějšími kontrolami cestovních dokladů a totožnosti. Pro oficiální informace se obraťte na stránky ministerstva zahraničních věci v sekci – Írán. Přes veškerá doporučení a upozornění, doporučuji dát nejvíce na osobní úsudek, avšak věřte, že v Íránu se bát nemusíte.

 • Je voda z vodovodu pitná?

Z vlastních zkušenostní, jsem nikdy neměl žádné problémy po požití vody z vodovodu. Nicméně všeobecně je doporučováno pít vodu balenou, která je v Íránu levná a široce dostupná.

 • Co je to tárof?

Tárof je jakási sociální hra na bázi pohostinnosti. Dovoluje tak i nemajetným lidem ukázat pohostinnost. Jedná se o to, že při koupi či využití služeb, je Vám nabídnuto, abyste se zdrželi platby a věc či službu si užili bezplatně. O tom, zda je to tak skutečně myšleno rozhodne počet nabídek. Většinou se udává, že třikrát vyřčená nabídka je myšlena vážně. Pokud však je nabídka vyřčena pouze dvakrát a třetí nabídnutí je spojeno s upozorněním na cenu, je slušnou povinností částku uhradit.

Příklad: Taxikář Vám řekne, že za nic zaplatit nechce. Vy mu peníze nabídnete a on znovu řekne, že peníze nechce. Vy mu je opakovaně nabídnete a taxikář si peníze vezme a vrátí Vám drobné anebo si ponechá celou částku, byla-li dána přesně. Pokud snad nemá na vrácení, dokáže rozměnění zajistit. Z vlastních zkušeností vím, že se nemusíte bát, že byste byli okradeni. Podobná situace může nastat při platbě v restauraci či při nákupu na bazaru. Pokud Vám nabízející nabídne věc či službu potřebí, poté co jste dvakrát odmítli, můžete s ním napotřetí souhlasit, věci si ponechat anebo službu akceptovat.

Jiným příkladem může být nabídnutí nějaké sladkosti, kdy je slušné nejdříve odmítnou. Pravděpodobně budete pobídnuti, abyste se neostýchali a vzali si. Pokud znova odmítnete, budete vyzváni naposledy anebo Vám již nabídnuto nebude. Pokud nabízenou věc či službu nemůžete využít ze zdravotních důvodů, je namístě upozornit, že doktor Vám to zakázal. (slovo doktor, je v perštině hojně používáno).

 • Můžeme spát na jednom pokoji jako pár (muž a žena) i když nejsme sezdaní?

Ano, dnes již Írán není tak striktní, jak býval. Známý trik se svatebními prsteny již není v kurzu a záleží jen na majiteli hotelu či recepčním, jestli Vás společně ubytuje. Pokud ne, je vhodné vyhledat jiné ubytování anebo souhlasit s oddělením. V posledních letech však nebývá problém. Jiná situace nastává, pokud jste pár, ve kterém jeden z Vás má íránský pas. V takovém případě většina hotelů odmítá muže a ženu ubytovat na jednom pokoji. Stejně tak se neporučuje si na pokoj vodit návštěvu opačného pohlaví, neboť je to v Íránu zakázané a riskujete tím problémy s policií.

 • Jak nahlíží Írán na homosexuály?

Homosexualita je v Íránu trestná, přestože můžete na ulicích vidět mladé kluky, kteří se drží za ruce. Nejde o projev homosexuality, ale pouhého kamarádství. Pokud jste homosexuální, tuto skutečnost nijak nedávejte najevo, pokud nechcete mít problémy s policií.

 • Jaké toalety jsou v Íránu?

V Íránu jsou převážně toalety tureckého typu. Evropské toalety zde najdete méně, avšak na většině veřejných místech a v drahých hotelech jsou dostupné. Veřejné toalety povětšinou mají jednu kabinku vybavenou evropskou toaletou. K očistě však slouží hadička s vodou, popřípadě džbán, do kterého je třeba napustit vodu před vykonáním potřeby. Zkontrolujte si proto, zda na toaletě je vývod vody či nikoliv. Donesené kapesníky či toaletní papír po použití neházejte do záchodu (často se ucpávají), ale vložte jej do koše v kabince anebo noste igelitový pytlík, do kterého papír umístíte a vyhodíte ho nejbližšího koše na toaletách či ulici.

 • Dá se v Íránu koupit toaletní papír?

Ano, v poslední době se do sortimentu mnoha drogistických obchodů dostává i toaletní papír evropského typu.

 • Mohu se s přítelem/přítelkyní držet za ruce či líbat na veřejnosti?

Držení se za ruce (muž se ženou) je z mých vlastních zkušeností v poslední době tolerováno. Líbat se na veřejnosti či provozovat sex, je však stále společensky velice nevhodné a bývá z pravidla šetřeno policií. Proto doporučuji se na veřejnosti zdržet jakéhokoliv intimního kontaktu, je to zbytečně riskantní a navíc nevhodné. Za zdmi pokojů ubytovacích zařízení si to můžete v klidu a bez problémů vynahradit. Ve veřejných prostorech ubytovacích zařízení platí stejná pravidla jako na ulici (i povinnost nosit šátek). V pokojích pak je vaše plné soukromí.

 • Zasahuje nějak islám do života cestovatelů?

Ano, je vhodné se se základy toho náboženství seznámit ještě před cestou do Íránu. Povětšinou se však jedná o oblečení, intimní kontakty na veřejnosti či návštěvu náboženských míst či budov spojených s islámem. (mešity, hrobky, náboženské školy, svatá města). Nicméně věřte, že íránci jakékoliv fau paux promíjí s mrknutím oka a chápou, že jste cizinci, kteří ještě nepobrali většinu íránských zvyků.

 • Mohu jako nemuslim/ka vstupovat do mešit v íránu?

Ano, na základě mých osobních zkušeností, můžete v Íránu navštívit jakoukoliv mešitu či hrobku, avšak za předpokladu, že zvolíte vhodný způsob oblečení. 

 • Jaký druh islámu je praktikován v Íránu?

Odpověď na tuto otázku je složitá, neboť islám má mnoho směrů. Doporučuji se obrátit na literaturu vážící se k Íránu a islámu obecně, popřípadě se podívat na www.youtube.com, kde prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. vysvětluje rozdíly mezi sunnity a šíity. Oficiálně je však státní náboženstvím Íránu šíitský islám dvanácti Imámů.

 • Pokud jsem nevěřící, mám to před Íránci přiznávat?

Ne, přestože řada Íránců s tím nebude mít problém, je lepší se náboženským tématům v debatách vyhnout. Doporučuji na otázku ohledně náboženské příslušnosti odpovídat, že jste křesťané, to nikdy nic nezkazí, ba naopak to Íránci ocení, neboť v Íránu žije i mnoho křesťanů.

 • Je rozumné kupovat místní SIM kartu?

Ano, ušetří Vám mnoho peněž při volání do ČR. Povětšinou je mají na letišti (IKA) v Teheránu vyprodané, avšak seženete je v jakémkoliv obchodě s mobilními telefony. Zeptejte se: „Sim kart daríd?“ Pro koupi kreditu se zeptejte: „šárdže (jméno společnosti) daríd?“ Prodávající Vám ochotně ukáže jak telefon nabít. Povětšinou je třeba setřít zakoupený kupón a zadat kód, doporučuji mít vždy jeden kreditový kupón v zásobě neb íránské telefony jsou schopny záhadně kredit vyžírat i bez použití telefonu.

 • Jaké je v Íránu počasí? Kdy je vhodné tam jet?

To záleží na oblasti, kterou hodláte navštívit. Podívejte se na internet a určete si termín samy. Írán je velká země a tak zde najdete hory, zelené lesy, pouště, vyprahlá místa, solné pláně, jezera i moře či dlouhé pobřeží Perského zálivu. Do Íránu se můžete vypravit prakticky po celý rok a vždy najdete místo, pro ktéré bude právě ona příhodná doba.

 • Mám Íráncům věřit?

Z vlastních zkušeností jsem vždy Íráncům důvěřoval a nikdy nebyl napálen. Vždy se řiďte vlastním pocitem, přestože jsou Íránci velmi hodní lidé, avšak nezapomeňte popuste svoji hranici nedůvěřivosti a užít si íránskou pohostinost společně s íránci.

 • Je důležité umět persky?

Určitě je to výhodou, ale pravděpodobně se vlastní snahou domluvíte i pomocí gest rukama a nohama. Íránci se vždy velmi snaží porozumět tomu, co se jim snaží cizinci říct. Angličtina se v posledních letech stává stále populárnější, ale může se stát, že ve vašem okolí nikdo anglicky mluvit nebude.

 • Co do Íránu dovézt jako dary pro případné „nové“ přítele na cestách?

Pohlednice České republiky a pro obzvlášť ceněnné přátele třeba i broušené sklo či křišťál. Íránci ho milují a vystavují si jej ve vitrínách umístěných v obývacích pokojích íránských domácností.

 • Alkohol a drogy v Íránu. Hrozí nebezpečí?

Jako všude po světě, je i v Íránu možné nejspíš sehnat cokoliv. Důsledně ale varuji, abyste se nepokoušeli koupit či u sebe vozit jakékoliv drogy či alkoholické nápoje. Stojíte za hranou zákona a je lepší se těmto věcem obloukem vyhnout. Přestože se Vám nabídky na skleničku může dostat poměrně často, vždy je lepší odmítnou. Alkohol bývá do Íránu pašován a mimo to že je nezákonný, je často diskutabilní, jak moc je kvalitní a jestli by náhodou nemohl být zdraví škodlivý. Navíc jak již bylo psáno, je to zakázáno zákonem.

 • Co nemohu fotit?

Jedná se zejména o strategické body státu. Ozbrojené složky a techniku ozbrojených složek, průmyslové zóny, politicky angažované osoby, demonstrace či autobusové a vlaková stanoviště. Dále je vhodné vyvarovat se fotografování zastupitelských úřadů či ostatních státních budov. Místní obyvatelé se rádi fotí, avšak vždy je slušné se zeptat. Muže i ženy můžete vyzvat k fotografováním tím, že se na ně usmějete, ukážete na foťák a řeknete „Ok?“ anebo persky: „Chůbe?“. Pokud nastane situace, kdy budete policií či armádou vyzváni k ukázání fotografií, rozhodně se nebraňte a fotografie ukažte. Povětšinou bude po Vás vyžadováno smazat fotografii, kterou bude voják či policista považovat za závadnou.

 • Vadí tetování, dredy či piercingy?

Ne, ale připravte se na časté dotazy a pohledy překvapených Íránců.

 • Dá se v Íránu stopovat, jezdit na kole či lyžovat?

Ano, stopování v Íránu není populární, ale funguje. Většinou je bezplatné, ale výjimečně můžete být požádáni o drobný příspěvek. Mnohem pravděpodobnější ale je, že skončíte na návštěvě u někoho doma.

Írán nemá mnoho upravených cyklostezek, ale mnohokrát jsem se setkal s lidmi, kteří celou zemi projeli na kole a velice si tento způsob cestování chválili.

Ano, v Íránu je lyžování velice populární. V samotném okolí Teheránu naleznete mnoho oblíbených lyžařských středisek. Ceny jsou v porovnání s Evropou mnohem nižší a na místě je možné zapůjčit evropské vybavení pro lyžování i snowboarding.

 • Můžu si v Íránu pronajmout auto?

Ano, na letišti (IKA) či v samotném Teheránu mají své přepážky a kanceláře společnosti, které nabízejí pronájem automobilů. Z mezinárodních řetězců funguje například Europecar.

 • Je v Íránu populární CouchSurfing?

Ano, dokonce velmi populární. Pokud máte tuto službu rádi, můžete ji využít. Je však dobré nezmiňovat se o soukromí vašich hostitelů.

 • Mohou mi na hotelu po dobu mého pobytu ve městě zadržet pas na recepci?

Ano, většinou se tak děje. Vydají Vám ho až při odjezdu z hotelu či ubytovny. Doporučuji si vzít kopii pasu a stejně tak i vizitku daného ubytování. V případě policejní kontroly (nikdy jsem nebyl vyzván ke kontrole náhodně) dáte policii číslo ubytovacího zařízení a ona si přítomnost vašeho pasu ověří telefonicky. Nezapomeňte si pas, při nočních odjezdech autobusem do jiného místa, vyzvednou na recepci. Recepční Vás na to nemusí upozornit.

 • Může žena v Íránu řídit auto?

Ano, motorku však ne. Jako spolucestující však může jezdit i na motorce.

 • Je v Íránu populární smlouvání?

Ne, na rozdíl od většiny obchodníků z Blízkého východu, Íránci nemají smlouvání moc rádi. Samozřejmě se můžete setkat se snahou smlouvat, například od obchodníků s koberci či suvenýry, avšak povětšinou se ceny drží pevně anebo Vám Íránci dají věc s mírnou slevou či dokonce zadarmo v rámci jejich pohostinné povahy. Nezapomeňte ale na pravidla tárofu, viz výše.

 • Mohu jako muž mluvit se ženami?

Ano, ale mějte na paměti, že je vždy lepší se ptát (například na cestu) muže než ženy. Některým ženám to nemusí být příjemné, jiným naopak ano. Osobní kontakt na veřejnosti však není vhodný.

 • Mohu si z Íránu dovézt tabák do vodní dýmky?

Ano, regule však stanovují povolené množství na 250gramů, větší množství by se při příjezdu do ČR mělo nechat proclít. Kontroly na letišti Václava Havla se v posledních měsících výrazně zpřísnily.

 • Mají Íránci rádi turisty ze zahraničí?

 Ano a turisty z České republiky obzvlášť!

 • Mám jet na expedici s Vladimírem Váchalem?

Je to na Vás, ale věřte, že se mnou zažijete spoustu nových zážitků a ve výsledku ušetříte, neboť se domluvím persky a Írán je pro mě druhým domovem, takže si troufám říct, že znám skvělá, unikátní a zajímavá místa! V případě jakýchkoliv dalších dotazů anebo otázek, které Vám v seznamu chybí, mě neváhejte kontaktovat.

Pokud se Vám rady zdály cenné anebo Vám pomohly a chcete mě podpořit v cestování po Íránu, můžete mi zaslat dobrovolný příspěvek na účet: 230410910/0300 ČSOB.

Děkuji!